داشت

دسته بندي : فنی و مهندسی » کشاورزی و زراعت

مراحل مختلف عمليات داشت : 

* آبياري  

وجود آب در تمام زندگي نبات ، از جوانه زني تا توليد محصول نقش بسزايي دارد . با شناخت خواص بتانيكي گياه ، مي توان با برنامه ريزي در مراحل زندگي نبات ، مقدار آب مورد نياز آن را با توجه به خواص گياه شناسي برآورده كرده و در اختيار گياه قرار داد . توجه به اين كه در نواحي با كمتر از 700 ميلي متر نزول باران در سال  يا نامتعادلي ريزش ساليانه و فصل خشك سال و يا خشكسالي احتمالي ، رطوبت موردنياز درخت بايد توسط آبياري جبران گردد . اين مساله در كشور ما كه در ناحيه خشك و نيمه خشك واقع شده ، بايد مدنظر قرار گيرد و با اصول صحيح آبياري از هدر رفتن آب ، جلوگيري به عمل آورد . براي نيل به اين هدف و به دست آوردن نتيجه بهينه بايد با روش هاي مختلف و مدرن آبياري آشنا بوده ، تا با توجه به منطقه ( از نظر آب و هوا ، نوع و جنس خاك ، سن و نوع نبات ) بتوان سيستم آبياري مناسب را براي درخت فراهم ساخت .  

طرق مختلف آبياري : 

  1. روش كرتي يا غرقابي :  

از آسانترين و ارزانترين نوع آبياري در نواحي پرآب و باران بشمار مي آيد . بديهي است در نواحي خشك به صرفه نبوده و روشي نامطلوب است . در هنگام رشد اوليه درختان ، كه در ميان آن ها كشت گياعان يكساله ( گندم و جو ) و يا نباتات علوفه اي چندساله (يونجه ) آبياري كرتي چندان مشكل ساز نيست ، اما در صورتي كه درختان رشدشان كامل شده باشد ، اتخاذ چنين روش آبياري ، بجز رشد علف هاي هرز ، گسترش آفات و امراض و هدر رفتن آب ، پيامد مطلوب ديگري به همراه ندارد . براي صرفه جويي در اين حالت نهري را در كنار درخت ايجاد كرده تا آب توسط ريشه هاي فعال درخت ،‌جذب و در اعمال حياتي گياه بكار گرفته شود .  

    2.   آبياري طشتكي :  

در اين حالت با ايجاد سطوح گود شده در اطراف درختان ، آب را وارد اين كرت ها مي نمايند ، بديهي است كه آب نبايد با تنه درختان تماس يابد ، زيرا سبب اشاعه بيماري هاي قارچي مي شود و نيز در اثر نرم شدن پوسته درخت محل مناسبي براي تخمگذاري حشرات مي شود .  

    3.    آبياري به روش نشتي : 

در اين شيوه در دو طرف رديف كاري درختان ، شيارهايي به عمق 15-10 سانتي متر و عرض 25-20 سانتي متر ايجاد مي نمايند در اثر فشار كم جريان ملايم آب در اين شيارها ، نشت تدريجي آن را در كنار درختان در پي دارد بديهي است كه كارايي اين روش ازطريقه آبياري نسبت به روش كرتي بالاتر است . براي انجام اين آبياري بايد زمين صاف ، و براي به جريان انداختن آب در درون شيارها از سيفون هاي مخصوص بهره گرفته شود . در اين طريقه با افزايش سن درخت ، تعداد شيارها را زياد كرده به طوري كه در حداكثر رشد ، سطح باغ از شيارهاي موازي پوشبده مي شود .  

دسته بندی: فنی و مهندسی » کشاورزی و زراعت

تعداد مشاهده: 441 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.doc

تعداد صفحات: 45

حجم فایل:218 کیلوبایت

 قیمت: 5,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • راهنمای استفاده:
    45 صفحه فایل متنی وردکه با نرم افزارآفیس بازمی شود.

  • محتوای فایل دانلودی:
    فایل Word 45 صفحه