سطح زیرکشت گردودرایران وجهان

دسته بندي : فنی و مهندسی » کشاورزی و زراعت

±سطح زیر کشت گردو در جهان  

 براساس اطلاعات سازمان خواربار و کشاورزی جهانی (FAO)، در سال 1998 سطح زیر کشت گردو در جهان، 584066 هکتار بوده که نسبت به سال 1997 در حدود 10 درصد افزایش داشته است. تولید جهانی گردو نیز بین 700000  800000 تن در سال برآورده شده است.  در بین کشورهای جهان، در سال 2004 چین بادارا بودن 185000 هکتار اراضی زیر کشت گردوی جهان را به خود اختصاص داده و مقام اول را دارا است. پس از آم آمریکا با 8600 هکتار، ترکیه با 68141 هکتار، ایران با 65000 هکتار و اگر این با 28000 به ترتیب در مقام های دوم تا پنجم قرار دارند.  

± سطح زیر کشت گردو در ایران  

 براساس آخرین اطلاعات موجود، سطح زیر کشت گردو در ایران در سال زراعی 2004 برابر 61795 هکتار بوده است استان همدان رتبه نخست تولید گردو در کشور را به خود اختصاص داده است.  

 ±از بین رفتن گلها به دلیل یخبندان دیررس بهاره  

 مرحله جوانه زنی و گل دهی از مراحل حساس به عوامل آب و هوایی محسوب شده که دما و رطوبت در آن نقش اساسی دارند. هوایی سرد و ملایم در اواخر زمستان و اوایل بهار گلدهی را عقب می اندازند در حالی که زمستان های گرم، شکوفه دهی را به جلومی اندازد. از خطرات مهمی که این مرحله را مورد تهدید قرار می دهد یخبندان دیررسی بهاره می باشد. چناچه یخبندان در اوایل بهار اتفاق می افتد و حتی درخت وارد مرحله گلدهی نیز شده اند از بین بیشتر گل های نر (شاتون ها) را که نسبت به گل های ماده زودتر ظاهر شده اند از بین برده چون دوره ظهور شاتون ها نسبتاً طولانی است و تدریجی است و امکان ظهور آنها بعد از سپری شدن سرما و حتی بعد از ظهور گل های ماده هنوز وجود دارد، یخبندان بر روی عملکرد تاثیر زیادی نخواهد داشت ولی چنانچه یخبندان از نوع دیررس بهاره باشد به دلیل مصادف شدن با ظهور گل های ماده نه تنها کل محصول از بین می رود بلکه در عملکرد سال بعد نیز تاثیر خواهد گذاشت. می توان گفت دوره تشکیل اندامهای گل تا اواخر گل دهی وقتی که میانگین دمای روزانه بین 15 تا 20 درجه سانتی گراد می باشد اتفاق می افتد. رطوبت نسبی مطلوب برای این دوره 60 تا 70 درصد بوده و رطوبت نسبی کمتر از 5% و بیش از 75% برای گل دهی مضر است.  

 ±نامطبوع شدن طعم مغز گردو به دلیل نگهداری گردوی رسیده در محیط گرم و مرطوب عملیات خشک کردن سریع میوه ها پس از برداشت.  

 گرچه مغز گردوی حاصله از درخت گردو و خصیصه ای وابسته به واریته است اما به میزان زیادی توسط شرایط آب و هوایی و میزان بارندگی در طول دوران رشد میوه تحت تاثیر قرار می گیرد. نیاز سرمایی این گیاه 800  600 ساعت بین 5 تا 10 درجه سانتی گراد در طی فصول پاییز و زمستان می باشد. بهترین اقلیم برای پرورش گردو مکان هایی است که دارای زمستان های سرد باشند و اصولاً این گیاه وقتی به بار می نشیند که یک دوره سرما را در طی فصل زمستان تحمل کرده باشد.  

 ±کاهش محصول به دلیل عمق نامناسب خاک  

 درخت گردو به خاطر داشتن ریشه های گسترده و عمیق به اراضی زراعی عمیق با عمق 2  5/1 متر نیاز دارد.  

 ±کاهش محصول به دلیل بافت نامناسب خاک  

 اراضی لومی که تقریباً دارای ترکیب 20% زس و نسبت مساوی 40% شن وسعت می باشدند به دلیل قابلیت زهکشی برای گردو کاری بسیار مناسب هستند. خاک های سبک و آهکی نیز برای رشد گردو بسیار مناسبند.  

دسته بندی: فنی و مهندسی » کشاورزی و زراعت

تعداد مشاهده: 371 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.doc

تعداد صفحات: 13

حجم فایل:75 کیلوبایت

 قیمت: 6,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • راهنمای استفاده:
    با استفاده ازنرم افزار آفیس باز می شود

  • محتوای فایل دانلودی:
    فایل متنی Word سیزده صفحه